Fotó: shutterstock
Hirdetés

A lengyel kormány úgy ítéli meg, hogy a menekültátirányítás elutasítása visszavezethető az uniós alapszerződésre, mely az Európai Unió tagállamai számára fenntartja a belső biztonság megőrzésének hatáskörét – mondta el a kormányszóvivő a PAP hírügynökségnek.

Müller rámutatott: a menekültelosztási kvótát a tagállamok többsége nem teljesítette. Ez szerinte bizonyítja, hogy a mechanizmus hibás. Annak kapcsán, hogy az Európai Bizottság csak a kvótát jelképesen sem teljesítő három közép-európai ország iránt indította el kötelezettségszegési eljárást, Müller kétségesnek nevezte, hogy a brüsszeli testület egyenlő bánásmódban részesíti az EU tagállamait.

A szóvivő aláhúzta: Varsó, elutasítva a kvóta teljesítését, az ellenőrizetlen migrációtól védte az országot. „Lengyelország és a visegrádi csoport határozott kiállásának köszönhetően az EU megváltoztatta a migrációs politikával és a kötelező menekültátirányítással kapcsolatos elképzeléseit” – jelentette ki.

Nem jár majd gyakorlati következményekkel, ha az Európai Bíróság döntése is megerősíti a főtanácsnok véleményét, mert a menekültátirányítási döntések már megvalósíthatatlanok, hatályuk 2017 szeptemberében lejárt – szögezte le Piotr Müller.

Michal Wos, a humanitárius segítségnyújtásért felelős lengyel miniszter a Twitteren azt írta: a főtanácsnoki állásfoglalás a jelenleg ellenzéki Polgári Platform két volt kormányfője, Ewa Kopacz és Donald Tusk politikájának a következménye.

A menekültelosztási kvótát 2015-ben a Kopacz-kabinet belügyminisztere is megszavazta, a 2015 végén kormányra lépett Jog és Igazságosság azonban elutasította a 7 ezer menekült lengyelországi befogadásáról szóló döntés teljesítését.