Fotó: shutterstock.com (illusztráció)
Hirdetés

A tárca bejelentése szerint az áldozatok között sok a civil, de pontos számokat nem közölt.

A Haftar tábornok vezette kelet-líbiai hadsereg szombaton arról adott hírt, hogy 14 harcosát vesztette el az összecsapásokban.

Az ENSZ humanitárius ügyekkel foglalkozó hivatala hétfőn közölte: legalább 2200 ember menekült el a líbiai főváros déli részén zajló harcok elől, nagyon sokan viszont csapdába estek, és nem tudnak távozni. Az ENSZ jelentése szerint a harcok fokozódásával arra lehet számítani, hogy a lakosság jelentős része menekülni fog. A helyszínen működő segélyszervezetek mintegy 210 ezer ember három hónapon keresztüli ellátására elegendő készletekkel rendelkeznek – közölte a világszervezet.

Vasárnap is heves harcok folytak Tripoli közelében Haftar tábornok erői és a nemzetközi közösség által elismert egységkormány hadserege között. Washington ugyan a Tripoli ellen indított offenzíva azonnali leállítását követelte, de a nagyhatalmak közösen nem tudtak az ENSZ Biztonsági Tanácsában olyan nyilatkozatot kiadni, amelyben felszólították volna Haftart, hogy állítsa le katonáinak előrenyomulását Tripoli felé.

Líbiában Moammer el-Kadhafi akkori vezető 2011-es megbuktatása és meggyilkolása óta fegyveres milíciák harcolnak egymással az ország feletti uralom megszerzéséért. A nemzetközi közösség a Tripoliban működő úgynevezett egységkormányt ismeri el, amely az ország nyugati részét irányítja, míg Líbia keleti felét Halifa Haftar tábornok erői ellenőrzik.

Mogherini: humanitárius fegyverszünetre van szükség

Humanitárius fegyverszünetre van szükség Líbiában ahhoz, hogy a sebesülteknek és a rászorulóknak el tudják juttatni a segítséget – jelentette ki Federica Mogherini, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője Luxembourgban hétfőn.

Az uniós külügyi tanács egynapos ülésére érkezve – a miniszteri találkozó előtt nyilatkozva – a főképviselő aláhúzta, hogy meg kell akadályozni a rivális csoportok közötti katonai viszálykodás további fokozódását, és vissza kell térni a politikai természetű tárgyalásokhoz.

„Líbiának nincs szükségre konfliktusra. A líbiaiaknak párbeszédre és egymás közötti politikai megállapodásra van szükségük” – fogalmazott.

Amennyiben a líbiai felek készen állnak a tárgyalásra, készek személyes érdekeiket háttérbe szorítani az ország és a líbiai emberek jövője érdekében, az egész nemzetközi közösség támogatni fogja a közös és mindenki számára elfogadható megállapodást. Akkor lehet eredményre jutni, ha a felek hajlandóak erejüket konstruktívan felhasználni. Az unió támogatni fogja ez ilyen törekvéseket – tette hozzá.

Az afganisztáni békefolyamattal kapcsolatban Mogherini azt hangoztatta, hogy az uniónak mindenben segítenie kell azon cél elérését, amely szerint afgán vezetésű tárgyalásokra van szükség az ország stabilitásának helyreállítása és a tartós béke megteremtése érdekében. Reményét fejezte, hogy a külügyminiszterek egyetértésre jutnak azokról az uniós eszközökről, amelyek ezt a törekvést hatékonyan segíteni tudják.

A luxembourgi ülésen az EU-tagországok külügyminiszterei elsősorban az afganisztáni és a venezuelai konfliktus megoldása érdekében tett uniós szerepvállalás állását tekintik át, valamint az EU úgynevezett keleti partnerségi programjáról folytat véleménycserét.