Az EU-tagországok igazságügyi minisztereinek tanácskozásáról magyar újságíróknak nyilatkozva Tuzson Bence kijelentette: azon szervezetek esetében, amelyek elősegítik az illegális migrációt, embercsempészetről van szó.

Hirdetés

Emlékeztetett: 2018-ban Magyarország elfogadta a „Stop Soros” törvénycsomagot, amely olyan rendelkezéseket tartalmaz, hogy azokat, akik információval segítik a határon való átkelést, azokat a magyar jog bünteti és büntetőjogi szankcióval sújtja. Ezen Magyarország nem akar változtatni – szögezte le.

„Nem fogjuk elfogadni a büntethetőséget tiltó javaslatot, hiszen nem akarjuk azt, hogy különböző szervezetek, amelyek segítik az illegális migrációt, büntetlenül folytathassák tovább ezt a tevékenységet”

– fogalmazott.

Közölte, az Európai Uniónak jelenleg is van olyan szabálya, amely lehetővé teszi a tagországok számára, hogy ne büntessék a humanitárius segítséget nyújtó szervezeteket. Most azonban az Európai Unió történetében először olyan kötelező szabály jönne létre, amely előírná az egyes országoknak, hogy vezessék ki a büntetőjogból azokat az intézkedéseket, melyek pont ezeket a szervezeteket érintették – azokat a civil szervezeteket, melyek szervezik és segítik a bevándorlást, az illegális migrációt – mondta.

Korábban írtuk

Részleteket ismertetve Tuzson Bence közölte, a tervezett szabályozás azt is tartalmazza, hogy csak azokat lehessen büntetni, akik kifejezetten pénzért segítik az illegális migrációt. Tehát azokat, akik nem bizonyítható módon, de pénzügyi ellenszolgáltatás mellett segítik a migránsokat – például valamelyik civil szervezet finanszírozza azokat, akik a mentőtevékenységeket végzik -, nem lehetne büntetni. A jogszabályjavaslat továbbá olyan rendelkezést is tartalmaz, hogy akik „arányos pénzügyi ellenszolgáltatást” kérnek a migránssegítő tevékenységért, azokat se lehessen büntetni. Az azonban, hogy az arányos pénzügyi szolgáltatás mit jelent, nem derül ki a javaslatból – hívta fel a figyelmet.

„Magyarország a leghatározottabban tiltakozik a büntetést tiltó intézkedés bevezetését célzó javaslat ellen”

– fogalmazott az igazságügyi miniszter, majd hozzátette: noha a tanácsülésen voltak olyan országok, amelyek „megdöbbenve álltak a szabályozás előtt” és a nemzeti jogukkal szembenállónak minősítették, Magyarország volt az, amelyik következetesen, a korábbi álláspontjához ragaszkodva az egész intézkedéscsomag elutasítását javasolta.

Tuzson Bence közölte: ez a tervezet is azon sorozatnak a része, amikor az Európai Bizottság kapkodva, egyeztetés és hatásvizsgálat nélkül terjeszt javaslatokat a tagállamok elé elfogadásra.

„Ezek olyan jogszabályi változtatások, amelyeket nem lehet elfogadni, amelyeket Magyarország nem tud elfogadni. Magyarország ilyen irányelvet nem fog támogatni”

– tette hozzá az igazságügyi miniszer.