Fotó: MTI/Bodnár Boglárka
Hirdetés

A két politikus emellett a migráció, az ukrajnai háború, az energiafüggőség, a rezsivédelem, a pártfinanszírozás, a gyermekvédelem kérdésköreiben ismertették álláspontjaikat.

Az EP-választás tétjét firtató kérdésre Gulyás Gergely azt mondta, a Fidesz szeretné megnyerni ezt a választást is, erre pedig a választók eddigi bizalma és a választásokon eddig megszerzett jelentős választói többséggel minden esélye megvan, de tény, hogy a nagyobbik magyar kormányzópárt az Európai Unión belül egy ideje ellenzékben van.

Kifejtette, hol több, hol kevesebb szövetségese van a Fidesznek, 2010 óta azonban nem volt többsége a jobboldalnak Európában.

„Ehhez képest az Európai Parlament még az európai intézmények között is a legmérgezettebb és legkorruptabb, és arra használja a meglévő szerződések szerint is viszonylag csekély hatalmát, hogy megsértse az Európai Unió alapszerződéseit, szembemenjen Európa legalapvetőbb értékeivel, és megtegyen mindent annak érdekében, hogy a kereszténydemokrata-konzervatív gondolkodásnak ne maradjon tere Európában” – vélekedett.

Korábban írtuk

Mint elmondta, a legnagyobb kihívások Európa előtt továbbra is a „no war, no gender, no migration” kérdései, azaz a genderideológia elutasítása, a béke kérdése, a migráció megállítása, valamint a korrupció lesz.

Nem kétséges, hogy a migrációt támogató európai intézmények közül az EP „élen jár”, ha Európa meg akarja őrizni a schengeni térség vívmányát, akkor a külső határokat meg kell védeni – fogalmazott a kormánypárti politikus.

Márki-Zay Péter a témával kapcsolatban elmondta, a Mindenki Magyarországa Néppárt önállóan kíván indulni a jövő évi EP-választásokon, a mozgalom legfontosabb célkitűzésének pedig a keresztény-konzervatív értékek képviseletét jelölte meg.

„A legerősebb pártcsalád Európában a keresztény-konzervatív elveket valló Európai Néppárt, ahonnan sajnálatos módon a Fidesz kikerült, de mi szeretnénk oda bejutni” – jelentette ki Hódmezővásárhely polgármestere.

Az ellenzéki politikus egyetértett Gulyás Gergellyel abban, hogy Magyarországnak és az Európai Uniónak egyaránt tennie kell az illegális migráció megfékezéséért, de jelezte, nem lehet szabadon engedni embercsempészeket és „mentegetni bűnözőket”, a korrupció elleni harcban pedig csatlakozni kell az Európai Ügyészséghez.

Az ukrajnai háborúval kapcsolatos kérdésre Gulyás Gergely egyértelműsítette, békére, azonnali tűzszünetre és azonnali béketárgyalásokra van szükség, Magyarország pedig – ahogy eddig is – támogatni fogja Ukrajnát a humanitárius segítségnyújtásban.

A kárpátaljai magyarság képviseletében van még javítanivaló, fel kell szólalni a népírtás, a kórházak és az atomerőművek bombázása ellen – jelentette ki az MMM elnöke, megerősítve az azonnali tűzszünet fontosságát.

Az energiafüggetlenség kapcsán a miniszter elmondta, Magyarország úgy tud energiafüggetlenségre törekedni, hogy nem zárta el az orosz energiahordozók megvásárlásának lehetőségét. Márki-Zay szerint viszont energiafüggetlenség szempontjából a legkevésbé sikeres ország Magyarország, amely a legdrágábban kapja az energiát Oroszországtól.

A magyar-orosz energiaegyüttműködést is döntően a világpiaci árak határozzák meg – jelezte Gulyás Gergely.

A két politikus élénk vitát folytatott a koronavírus-járvány alatt beszerzett külföldi vakcinákról is. Márki-Zay Péter a vakcinák magas beszerzési árait kérte számon beszélgetőpartnerétől, Gulyás Gergely pedig azt hangoztatta, a járvány ideje alatt az oltóanyag-beszerzéseket nem elsősorban a vakcinák árai, hanem a rendelkezésre állás és a gyorsabb szállítási idő határozta meg, ezzel a gyorsasággal emberéleteket lehetett megmenteni.

Mivel a vakcinák hatékonysága között nem volt nagy különbség, ezért helyes döntés volt, hogy Magyarország nemcsak egy helyről, például a Pfizertől vásárolt oltóanyagot, hanem Kínából és Oroszországból – fogalmazott a miniszter.

Az ellenzéki kampányfinanszírozás, a „guruló dollárok” témájában Márki-Zay Péter azt ígérte, minden, az EP-választásra vonatkozó pártfinanszírozási szabályt be fog tartani a Mindenki Magyarországa Néppárt.

„Mi betartottuk a törvényeket, ezt ellenőrizte a NAV, az NAIH, az ÁSZ és a titkosszolgálat több alkalommal, semmilyen törvénysértést soha nem tártak fel, büszke vagyok erre, vegyenek példát erről” – mondta, szavait szórványos taps mellett fütty fogadta a közönség soraiból.

Erre reagálva Gulyás Gergely jelezte, a kormányzat olyan kampányfinanszírozási szabályt hozott, amely révén a mozgalom tavaly hozzájutott az állami támogatáshoz, annak ellenére, hogy köztudottá vált, hogy nem külföldi magyarok juttattak pénzbeli támogatást a mozgalomnak és az ellenzéki összefogásnak.

Ha nem akarjuk azt, hogy bármikor a jövőben külföldi befolyásszerzéssel, korlátlan módon, megvásárolt politikusok gyakorolják a közhatalmat, akkor ezt be kell fejezni és fel kell tárni – vélekedett a miniszter.

A gyermekvédelmi törvény kapcsán Márki-Zay Péter azt mondta, nem látott érdemi lépéseket a kormány által másfél évvel ezelőtt elindított családvédelmi intézkedésekben, bizonyítja ezt például a jelenleg szabadlábon lévő Kaleta Gábor volt perui nagykövet ügye.

Gulyás Gergely úgy reagált, a bíróság döntése az ügyben „felháborító”, a kormány minden, a pedofíliát vagy annak bármely formáját tovább szigorítani akaró előterjesztéssel egyetért.

A magyar gyermekvédelmi törvény kapcsán megismerhettük az egykori miniszterelnök-jelölt eddig soha fel nem fedett álláspontját a nemi önmeghatározásról.

Amikor Gulyás Gergely negatív példaként hozta fel a minap elfogadott német törvényt, amely szerint a 14 év felettiek megváltoztathatják születési nemüket, Márki-Zay így reagált: „Amit most ön elmondott, az Nyugaton is botrány lenne. Nyugaton még a jobboldaliak is úgy gondolják, hogy minden ember olyan nemű lehet, amilyennek akarja magát vallani” – mondta Márki-Zay.

Gulyás Gergely úgy reagált: mindenki eldöntheti, hogy kivel él együtt (lásd: homoszexuálisok), de azt már nem határozhatja meg, hogy milyen nemű, mert „megtette azt a Jóisten”

„A születési nemet igen. De Magyarországon abba is bele akarnak szólni, hogy kinek milyen neve lehet és hasonlók! Ez egy diktatúra” – replikázott Márki-Zay.

Ezután hosszas oda-vissza kérdezz-felelekbe kezdett a két politikus.

Márki-Zay Péter: „Ha ön holnaptól azt mondja, kislány akar lenni, én támogatom, az ön szabadsága ez, ebbe ne szóljunk bele!” – mondta a miniszternek.

Gulyás Gergely: „Én meg úgy gondolom, ha a polgármester úr holnaptól emu szeretne lenni, attól még nem lesz emu” – hangzott el például a vita egy pontján.

Gulyás Gergely a téma lezárásaként így fogalmazott: „Mondjuk, hogy az én szabadságom, hogy emunak érezzem magam, vagy ön kislánynak, vagy fordítva. Na de az államnak nem kell erről tudomást vennie”!

„Az állam ne szóljon bele” – mondta erre Márki-Zay Péter.

mandiner.hu, demokrata.hu