„Valóban volt ilyen találkozója az elnöknek. Erre 35 embert hívott meg. Az egységek összes parancsnokát és a vállalat vezetőségét. Beleértve magát Prigozsint is. Ezt a találkozót június 29-én tartották a Kremlben. Majdnem három órán át tartott” – mondta újságíróknak.

Hirdetés

Peszkov szerint Putyin az eseményen „elmondta értékelését a századnak a fronton a különleges hadművelet alatt végzett tevékenységéről, valamint értékelte a június 24-i eseményeket, meghallgatta a parancsnokok magyarázatait és további alkalmazási lehetőségeket ajánlott nekik” – számolt be róla az Orosz Hírek.

„Hangsúlyozták, hogy mindannyian az államfő és a főparancsnok elkötelezett támogatói és katonái” – tette hozzá a Kreml szóvivője.

Putyin értékelte a Wagner tevékenységét

Nemzetközi szakértők napokig találgatták, mi történik Prigozsinnal és a Wagner fegyvereseivel, akik igen fontosak a Kreml számára Afrikában és a Közel-Keleten is – írták a hírügynökségek.

Dmitrij Peszkov hétfőn újságírókkal közölte, hogy a megbeszélés csaknem három órán át tartott, és június 29-én volt, öt nappal azután, hogy kudarcba fulladt Prigozsinnak a hadsereg vezetésével szembeni lázadása.

A találkozón Putyin értékelte a Wagner tevékenységét az ukrajnai fonton, elmondta a véleményét a június 24-i lázadásról, valamint meghallgatta a Wagner parancsnokainak a lázadással kapcsolatos verzióját. Ez utóbbiak közölték, hogy továbbra is támogatói és katonái a hadsereg főparancsnokának és készek a hazát szolgálni.

Miután azzal vádolta meg Szergej Sojgu orosz védelmi minisztert, hogy a hadsereg megtámadta az ő magánhadserege táborát, Prigozsin egységei több órára elfoglalták a dél-oroszországi Doni Rosztov várost, közben pedig egy hadoszlop elindult Moszkva felé. Előrenyomulásuk során a Wagner fegyveresei több helikoptert és egy repülőgépet lelőttek, több katona meghalt. Az esti órákban – miután Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnök közvetítésével tárgyalt a Kremllel -, Prigozsin kiadta a parancsot a visszavonulásra.

Míg Putyin hazaárulásról beszélt a lázadás alatt, a Kreml később megerősítette, hogy kompromisszum született, amelynek értelmében Prigozsin vállalta, hogy a fegyvereseivel együtt Fehéroroszországba emigrál.

Jevgenyij Prigozsin a találkozón közölte, hogy nem a hatalmat akarta megdönteni, hanem a Wagnert megmenteni attól, hogy az orosz hadsereg vezérkara – amelyet hónapok át az ukrajnai konfliktusban tanúsított inkompetenciája miatt bírált – feloszlassa.

Korábban írtuk