Fotó: képernyőkép
Hirdetés

Mint ismert, a Momentum európai parlamenti képviselőjének köréhez bőven jutott az uniós támogatásokból. A Pannónia Nyomda Kft. – amelynek 2013 és 2018 között Cseh Katalin volt az ügyvezetője – és a társasággal azonos fióktelepeken, illetve székhelyeken működő további nyomdaipari cégek az elmúlt években összesen több mint 4,8 milliárd forintnyi EU-s támogatással gazdagodtak.

Az csak a hab volt a tortán, hogy mint arra a Demokrata felfigyelt, a Cseh Katalin által aláírt egyik pályázat szövege arra a budapesti olimpiai pályázatra hivatkozva kért támogatást, amelynek megfúrásában az EP-képviselőnek komoly szerepe volt.

A cégcsoport tagjai elsősorban a Vác, Nádas utca és a Szirák, Jókai út 41. alatt folytatták tevékenységüket, legalábbis a pályázati anyagok és a cégiratok alapján.

„A céghálózat működését leleplező információk megjelenését követően jelentkezett egy olvasónk, aki további értékes információkkal szolgált. Felhívta ugyanis lapunk figyelmét arra, hogy a sajtó méltatlanul keveset foglalkozott Szécsény városával, ahol a vállalkozások 1,5 milliárd forintot meghaladó támogatást kaptak a Rákóczi út 125. szám alatti ingatlanra” – írja a Magyar Nemzet, hozzátéve: ezen a címen is felbukkan majdnem az összes cég, Cseh Katalinék pedig valamiért fontosnak tartották, hogy a már említett Pannónia Nyomda Kft. is „ideköltözzön”.

Az ingatlan tulajdonosa egyébként a pályázatok benyújtásakor az Unilever Kft. volt, azonban 2019 augusztusa óta ezt az épületet már a helyi önkormányzat birtokolja.

„Aki valaha foglalkozott EU-s pályázatokkal vagy legalábbis kicsit is ismeri ezt a világot, könnyen megértheti, hogy egyes vállalkozások miért akarnak Nógrád megyében »működni«. Az elmaradt régió fejlesztése ugyanis különösen magas támogatási aránnyal bír, így minimális önerő befektetésével jóval nagyobb összegeket lehet bezsebelni” – írja a Magyar Nemzet.

„A probléma tehát nem azzal van, ha valaki fejleszteni, kutatni, bővíteni szeretne, hivatkozva az ott élők érdekeire. A gond ott kezdődik, amikor a társaságok a vállalásaikat figyelmen kívül hagyva csupán a pénzt veszik fel, miközben nem csinálnak semmit” – teszi hozzá a lap.

A Magyar Nemzet olvasója szerint a szécsényi telephelyen az említett társaságok soha nem dolgoztak, a szóban forgó pályázatok megvalósulásának pedig egyelőre nyoma sincs, ami már csak azért is érdekes, mert a pályázatok jelentős részének megvalósítási határideje már lejárt.

A lap minderre tekintettel jogosan teszi fel a kérdést, hogy mi történt vagy mi nem a szécsényi Rákóczi út 125. szám alatt az elmúlt öt évben, kik vettek részt az ügyletekben, az önkormányzat tudott-e a fejlesztésekről, illetve Cseh Katalinék mire költötték a támogatást?

A Magyar Nemzet teljes cikke ITT olvasható.

Fotó: képernyőkép, Youtube

A botrány előzményei

Mint ismert, júliusban robbant ki az Anonymous-ügy: a bennfentes.net-nek küldött videókkal felbukkanó rejtélyes álarcos alak Cseh Katalint, a Momentum EP-képviselőjét segített leleplezni. Az információk nyomán a PestiSrácok szövevényes céghálóról, a Magyar Nemzet a vállalkozások kifizetődő költözködéséről írt, míg az Origo a közbeszerzéseken való összejátszások gyanújára bukkant. Arra pedig a Demokrata figyelt fel, hogy a Cseh Katalin által vezetett vállalkozás egy olyan projekttel pályázott uniós támogatásra, amely szerintük a magyar olimpiai pályázat sikerre vitelében is segítséget nyújthat – történt mindez nem sokkal azelőtt, hogy ugyanez Cseh Katalin momentumosként nem csupán aktív részese volt a 2017-es olimpiaellenes aláírásgyűjtésnek, hanem egyenesen vezéralakja.

A demokrata.hu hétfőn megtudta: a NAV „költségvetési csalás bűncselekmény elkövetésének gyanúja miatt” folytat nyomozást Cseh Katalinék ügyében, múlt héten pedig Deutsch Tamás európai parlamenti képviselő számolt be arról, hogy az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) is megkezdte a vizsgálódást a momentumos politikusnőhöz kötődő céghálózat kapcsán.

A témáról írt cikkeink itt olvashatók.

Korábban írtuk