George Orwell látnoki módon megjósolta, hogyan fogja az állam ellenőrizni polgárait, belépve a magánéletükbe, sőt technikai eszközökkel még a lakásukba is. Sokan úgy hittük, ez a bolsevizmusról szól; bár a szovjetek sosem voltak képesek ilyen mélységekig uralni a gondolatainkat, azért bizonyára szerették volna.

Hirdetés

A gonosz birodalma harminc éve összeomlott, és most szembesülünk vele, hogy Orwell nem is arról beszélt. Nem egy állam vagy birodalom, még csak nem is egy rendszer tartja számon minden lépésünket, hanem multinacionális cégek, techóriások a saját tárgyainkat, eszközeinket és gépeinket játsszák ki ellenünk. Belelátnak a legprivátabb leveleinkbe, kapcsolatainkba, feljegyzéseinkbe. Persze nem kötelező csatlakozni a közösségi oldalakra, nem is vagyok fenn sehol, de küldök e-mailt, telefonálok, és használok internetet, számítógépet. Nemcsak kontrollálni tudnak, hanem akár beavatkozni is: hamis üzeneteket, képeket feltölteni, megváltoztatni mondatokat, profilokat. Én, aki Gyurcsány lelkes híveként, megtévesztésül beépültem a jobboldali sajtóba, hetente milliókat lopok, és kislányokat rontok meg… Jaj, nem, a Wordön keresztül, úgy látszik, valaki kívülről belenyúlt a szövegbe, hiszen én nem is… Áhá, az Ungváry is gyurcsányista, tudtuk mindig, nem, nem, ezt most nem én gépelem, a laptopomat távolról vezérlik… Mesebeszéd! Összeesküvés-elméletek, ugyan már, holnap szemlézi a Mandiner a Jobbszélből, „hetente milliókat lopok”, na ugye, ugye, mindig tudtam, hogy a Gyurcsány embere, veri a feleségét, és zavaros identitását álkeresztény maszlaggal önti le. Hazugság, a klaviatúrámat valaki megbuherálta, de inkább kézzel írok ezentúl, beszkennelem, naná, a szkennelőt is a Szilícium-völgyből programozzák…

Persze, az egész csak trükk, az Ungváry szatírája, azt hiszik az olvasók, csak viccel, de valójában éppen ezzel leplezi, hogy tényleg beépített ügynök, és tényleg milliókat lop, de hiszen én nem is, ugyan már, hát itt áll kinyomtatva a lapban, de fenn van a neten is, mindenki tudja…

Korábban írtuk